Türkiye Selçukluları Konya Hanedan Türbesindeki Naaşların Tanzimi Projesi'ne Dair Panel Düzenlendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen 'Türkiye Selçukluları Konya Hanedan Türbesindeki Naaşların Tanzimi' projesi kapsamında bir panel düzenlendi. Program, Konya Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Kültür Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Türkiye Selçukluları Konya Hanedan Türbesindeki Naaşların Tanzimi Projesi'ne Dair Panel Düzenlendi

 

Panelde konuşan Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, projeye katkıda bulunan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. Ardından, Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şerafettin Demirci, projenin adli tıp açısından önemini anlattı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, Konya'nın zengin tarihine uygun olarak bu tür çalışmaları hak ettiğini belirterek, projenin ulusal ve uluslararası alanda örnek teşkil edeceğine inandığını ifade etti.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, projeye verdikleri destekten bahsederek, Anadolu'nun tarihine ışık tutacak bir çalışmaya imza attıklarını vurguladı.

MHP Genel Başkan Başdanışmanı Ruhi Ersoy, projenin milli kimliğin inşası sürecinde önemli bir adım olduğunu belirterek, kültürel belleğin ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, projenin Konya'nın tarihine ve kültürüne ışık tutacağını dile getirerek, Selçuklu Hanedanı'nın son istirahatgahı olan Konya Hanedan Türbesi'ndeki naaşların tanzimi projesinin eşsiz bir çalışma olduğunu ifade etti.

Konya Valisi Vahdettin Özkan, Selçuklu Medeniyeti'nin gelecek nesillere aktarılması konusunda önemli bir çalışmayı tanıklık ettiklerini belirterek, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, projenin bilimsel boyutunu vurgulayarak, tarihe saygı konusunda önemli bir adım attıklarını ifade etti.

Panelin ardından, "Türkiye Selçuklu Hanedan Sergisi"ni ziyaret etmek üzere katılımcılar Darü’l Mülk Sergi Sarayı’na geçti.