Her 2 dakikada 1 kadın hayatını bu hastalık nedeniyle hayatını kaybediyor! Kadınlar bilinçlenmeli!

Jinekolojik Onkoloji ve Kadın Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu, kadınlarda sıkça görülen ve ölüme neden olan 'Rahim Ağzı Kanseri' hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Her 2 dakikada 1 kadın hayatını bu hastalık nedeniyle hayatını kaybediyor! Kadınlar bilinçlenmeli!

Dünya genelinde her yıl ortalama 500 bin kadının, Türkiye'de ise 3 bin kadının rahim ağzı kanseri teşhisi aldığını belirten Kahramanoğlu, ülkemizde bu hastalık nedeniyle yılda yaklaşık 1.500 kadının yaşamını yitirdiğini vurguladı. Bu hastalığın özellikle az gelişmiş ülkelerde önemli bir ölüm nedeni olduğuna dikkat çekti.

Rahim ağzı kanserinin neredeyse tamamının HPV (Human Papilloma Virüs) enfeksiyonundan kaynaklandığını söyleyen Kahramanoğlu, HPV aşısının bu kanseri %90 oranında önlediğini ifade etti. Aşının 9-45 yaş aralığındaki herkese yapılması gerektiğini vurguladı.

Erken teşhis için düzenli olarak HPV ve Smear testlerinin yapılması gerektiğini belirten Kahramanoğlu, hastalığın belirtilerinden en önemlisinin vajinal kanama olduğunu söyledi. Tedavi sonrası hamileliğin mümkün olduğunu da ekledi.

Kahramanoğlu, yaşam tarzının rahim ağzı kanseri oluşumunda etkili olduğunu belirterek, sigaranın önemli bir risk faktörü olduğunu vurguladı.

Rahim ağzı kanserinin önlenmesi ve erken teşhisi için kadınların bilinçlenmesinin hayati önem taşıdığını vurgulayan Kahramanoğlu, tarama ve testlerin hastalığın teşhisinde ve tedavisinde kritik bir rol oynadığını ifade etti.