Tüm Türkiye'de Liseli Gençler Sofralarda Buluştu

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Onlarca Noktada Aynı Anda Liseli Gençleri 'Türkiye Geneli Liseler İftarı'nda Buluşturdu.

Tüm Türkiye'de Liseli Gençler Sofralarda Buluştu

Bu Ramazan'da "Gençler İçin Uyanış Vakti" sloganıyla Ramazan çalışmalarını sürdüren AGD Ramazan Ayı boyunca gençler ve aileler için çeşitli faaliyetler düzenliyor. Bu faaliyetler kapsamında hedef kitlesi liseler olan AGD Liseler Komisyonu da "Sofralarda Buluşuyoruz" sloganıyla ile liseli gençleri "Türkiye Geneli Liseler İftarı" programında buluşturdu.

Ramazan'ın ilk cuması olan 15 Mart Cuma (5 Ramazan 1445) günü tüm Türkiye'nin çeşitli il, ilçe ve mahalle temsilciliklerinde iftar için bir araya gelen liseli gençler çevrimiçi toplantı yoluyla da Türkiye'nin dört bir tarafından gençlerle buluşma imkânı yakalayarak kardeşliklerini pekiştirdi. “Türkiye Geneli Liseler İftarı” programı ile gençler; Hakkari’den Edirne’ye, Muğla’dan Artvin’e önce sofralarda sonra ekranlarda buluşarak farklı il, ilçe ve noktalardaki gençlerin birbirlerini görmesi amaçlanıyor.

Konya’da gerçekleştirilen iftar programında ise yaklaşık 200 liseli genç Arifan Öğrenci yurdunda iftar sofrasında buluştu.

Çevrimiçi (online) gerçekleştirilen program Isparta Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi 10. Sınıf öğrencisi Muhammed Emin Mol’un Kur'an-ı Kerim tilaveti ve ardından AGD Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Ziyaüddin Kılınç’ın selamlama konuşmalarıyla başladı.

Selamlama konuşmalarında Ramazan’ın Cihad Ayı olduğunu ve Filistin’de bu Ramazan Ayı’nda cihadın her aşamasına şahit olduğumuzu, bizlerin de bu anlamda bulunduğumuz her yerde elinden, dilinden gelen her türlü gayreti göstermesi gerektiğinden bahseden AGD Genel Başkan Yardımcısı, Liseler Komisyon Başkanı Ahmet Ziyaüddin Kılınç, “Rabbim hepimizin oruçlarını kabul etsin, Ramazan’ımız mübarek olsun. Rabbim inşallah bu oruçlarımız ve ibadetlerimiz vesilesiyle tüm İslam aleminin kurtuluşuna vesile kılsın.

Biliyorsunuz Ramazan ayı bir diğer ismiyle cihad ayıdır. Cihad ayı özellikle bize yanlış öğretilmeye çalışılan veya birçok insanın yanlış değerlendirdiği gibi “sadece orucumuzu tuttuğumuz sessizce zikrimizi eda ettiğimiz ve hiç kimseye ve hiçbir şeye karışmadan geçirdiğimiz bir ay” şeklinde anlaşılıyor. Ramazan Ayı ve sonrasında; her ne yapıyorsak cihad adına her ne yapıyorsak İslam adına, hepsini daha da fazlasıyla tabiri caizse vites yükselterek yapmamız gereken bir aydayız. Bildiğiniz gibi cihad denildiği zaman bizim önümüzde her anlamda çok fazla örneklik teşkil eden tarihi şahsiyetlerimiz mevcut. Bizim hayali olmayan gerçek kahramanlarımız var. Kafkasya’da Şeyh Şamil’den Libya’da Ömer Muhtar’a, Doğu Türkistan’da Osman Batur’dan Amerika’da Malcolm X’e, Filistin’de İzzettin El Kassam’dan Bosna’da Aliya Izzetbegoviç’e ve Türkiye’de Necmettin Erbakan’a kadar… Bunların her biri yaşanmış ve bir insan ömrüne neler sığdırabileceğini göstermiş gerçek kahramanlarımızdır. Bu kahramanlarımızın hayatlarını öğreneceğiz. Onları birer rol model gibi değerlendirmeye çalışacağız” dedi.

Program selamlama konuşmalarının ardından Diyarbakır Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Muhammed Emin Özdemir’in ettiği dua ve Malatya Liseler Komisyonu, Karavan Grubu öğrencilerinin ezgi dinletileriyle sona erdi.