Tarık Buğra'nın Anısına Anadolu Mektebi Panelleri Düzenlendi

Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Akşehir Belediyesi ve Anadolu Mektebi iş birliğiyle düzenlenen 'Vefatının 30. Yılında Tarık Buğra' konulu panellerin açılış programı, 26 Şubat 2024 tarihinde Akşehir Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Tarık Buğra'nın Anısına Anadolu Mektebi Panelleri Düzenlendi

 

Açılış konuşmasını yapan İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Servet Altuntaş, Anadolu Mektebi'nin önemine vurgu yaparak gençliğin yerli ve milli değerlerle yetişmesinin önemini vurguladı. Ardından, Anadolu Mektebi'nin tanıtım videosu izlendi ve öğrenciler tarafından "Vefatının 30. Yılında Tarık Buğra" konulu açılış paneli gerçekleştirildi.

Panel sonrasında değerlendirme konuşmasını yapan Necmettin Erbakan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Harmancı, öğrencilerin özgün metinler oluşturduğunu ve Anadolu Mektebi'nin kendisini şaşırtmaya devam ettiğini belirtti.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Tarık Buğra'nın Akşehirli olmasının bir gurur kaynağı olduğunu ifade ederek yazarın eserlerinin önemine dikkat çekti. Programda görev alan öğrencileri kutlayan Akkaya, gelecekteki panellere katılacak öğrencilere başarılar diledi.

Tarık Buğra'nın eşi Hatice Bilen Buğra ise Anadolu Mektebi'nin Tarık Buğra ile ilgili çalışmalarından memnuniyet duyduğunu belirterek panelist ve katılımcı öğrencileri tebrik etti.

Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Anadolu Mektebi'nin temel felsefesinin iyi insan olmayı ve bu niteliği korumayı hedeflediğini vurguladı. Akşehir Kaymakamı Dr. Mehmet Özel ise programın memleketlerinde düzenlenmesinden memnuniyet duyduklarını ifade ederek Anadolu Mektebi'nin gençlerin kimliklerini tanıma ve sahiplenme sürecine katkı sağladığını belirtti.

Programın sonunda protokol üyeleri tarafından Prof. Dr. Sami Güçlü, Prof. Dr. Abdullah Harmancı, Hatice Bilen Buğra ve öğrencilere hediye takdiminde bulunuldu. Programa protokol üyeleri, eğitim yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.