Okul Bahçelerine Geleneksel Oyun Alanları: Çocukların Kültürel Değerleri Öğrendiği ve Eğlendiği Mekanlar

Milli Eğitim Bakanlığının 2023/28 sayılı Genelgesi ve Bizim Okulumuz kapsamında hayata geçirilen 'Şehrimiz İmzamız' projesi, okul bahçelerinde geleneksel oyun alanlarının oluşturulmasını hedefliyor. Bu kapsamda, birçok okul bahçesinde geleneksel oyun alanları çizimleri gerçekleştirilerek öğrencilere eğlenceli ve öğretici bir ortam sunuluyor.

Okul Bahçelerine Geleneksel Oyun Alanları: Çocukların Kültürel Değerleri Öğrendiği ve Eğlendiği Mekanlar

 

Çumra Karkın Atatürk İlkokulu, Karapınar Kayalı İlkokulu, Altınekin Akıncılar Fatih İlkokulu, Selçuklu Piri Reis İlkokulu, Karatay Akabe İlkokulu, Ilgın Halil Özkan İlkokulu, Ilgın 75.Yıl Cumhuriyet Ortaokulu, Derebucak Çamlık İlkokulu, Derebucak 15 Temmuz Şehitleri İmam Hatip Ortaokulu, Derebucak Şehit Hüseyin Albaşgil İlk ve Ortaokulu gibi birçok okul, geleneksel oyun alanlarıyla donatılıyor.

Bu oyun alanları, çocuklara sadece eğlenceli vakit geçirme imkanı sunmakla kalmıyor, aynı zamanda kültürel değerleri öğrenmelerine de katkı sağlıyor. "Şehrimiz İmzamız" projesi kapsamında oluşturulan geleneksel oyun alanları, çocukların spor ve fiziksel aktivitelere olan ilgi ve yeteneklerini keşfetmelerine olanak tanıyor. Ayrıca, obezite ve dijital bağımlılık gibi modern yaşamın getirdiği sorunlara da çözüm sunuyor.

Öğrenciler, oyun alanlarında gerçekleştirdikleri fiziksel ve zihinsel faaliyetlerle kendilerine olan güvenlerini artırıyor ve başarıya olan inançlarını pekiştiriyorlar. Ayrıca, oyunlar sırasında kullandıkları tekerlemelerle dil becerilerini geliştirerek güzel konuşma alışkanlığı kazanıyorlar.

Okul bahçelerinde oluşturulan geleneksel oyun alanları, çocukların hem eğlenip hem de öğrenmelerini sağlayarak sağlıklı ve mutlu bireyler yetiştirmeye katkı sağlıyor.