Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi 40. Yıl Dönümünde 3. Uluslararası Hukuk Kongresi Başladı

Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinin 40. kuruluş yıl dönümü kapsamında düzenlenen '3. Uluslararası Selçuk Hukuk Kongresi' başladı. Kongrede özel hukuk ve kamu hukuku alanlarında 20 oturum gerçekleştirilecek ve 101 bildiri sunulacak. Kongre, toplamda 3 gün sürecek.

Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi 40. Yıl Dönümünde 3. Uluslararası Hukuk Kongresi Başladı

 

Kongrenin açılış programında Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah Eken, insan odaklı sunulacak tebliğlerin ulusal ve uluslararası hukuk normlarına önemli katkılar sağlayacağına inandığını ifade etti. Özellikle son yıllarda uluslararası hukukun zorlu bir dönemden geçtiğini belirten Prof. Dr. Eken, uluslararası hukukun kendisine çeki düzen vermesi ve uygulanması gerektiğini vurguladı. Sunulacak araştırma sonuçlarının uluslararası hukuka ciddi anlamda katkı sağlayacağına inandığını dile getirdi.

Prof. Dr. Eken, zamanın olduğu gibi hukukun da bir ruhunun olduğunu belirtti ve hukuk ruhunun günümüz dünyasına ayak uydurması, gelişmesi ve yeniliklere açık olmasının önemine değindi.

Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Ülker ise kongrenin tarihsel bağlamını aktardı. Mekteb-i Hukukun 1908 yılında Konya'da eğitimlerine başladığını ve 1982 yılında Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin kurulduğunu belirtti. Ülker, kongrenin yüz yüze ve çevrim içi olarak düzenlendiğini ifade etti.

Kongrenin ilk oturumu Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berrin Akbulut'un başkanlığında gerçekleştirildi. Uluslararası konukların da katıldığı kongre, 7 Şubat 2024 tarihinde sona erecek.