Hasan Kılca'dan Kahramanmaraş Depremlerinin Yıl Dönümünde Toplumsal Dayanışma Çağrısı

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin 1. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Kılca, depremlerin yaralarının hala taze olduğunu belirterek, devlet-millet dayanışmasının önemine vurgu yaptı.

Hasan Kılca'dan Kahramanmaraş Depremlerinin Yıl Dönümünde Toplumsal Dayanışma Çağrısı

Kılca, yaşanan zor günlerde birlik ve beraberliğin önemine değinerek, depremzedelerin acılarını paylaştıklarını ifade etti. Mesajında, depremin ardından devletin ve milletin tek yürek olduğunu vurgulayan Kılca, asrın felaketinin devlet ve milletin çabalarıyla birlikte asrın dayanışmasına dönüştüğünü dile getirdi.

Kılca’nın mesajı şu şekilde:

“Geçtiğimiz yıl 11 ilimizi etkileyen 6 Şubat Depremlerinin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen yüreklerimizde bıraktığı tarifsiz acılar hâlâ taze. 7.7 ve 7.6 şiddetinde büyük yıkım gücüyle meydana getirdiği tahribatla on binlerce vatandaşımızı hayattan koparan bu felaket ülkemizi ciddi anlamda etkiledi.

AKOM’da yapılan toplantı sonrasında hızlı bir şekilde koordine olduk ve sabahın ilk saatlerinden itibaren yola koyulduk. Zorlu hava şartları, yolların durumu ve depremin etkisine rağmen hamd olsun kısa bir sürede deprem bölgesine ulaştık. Tabii durumu yakından gördük ki; bu eşi benzeri görülmemiş bir sarsıntı ve yüzyılın felaketiydi. Yaşadığımız bu afeti, dünyada benzerine az rastlanır düzeyde olduğu için asrın felaketi diye nitelendirdik.

Giden canlarımızı geri getirmemiz mümkün değil ancak bu felaketin bizlere verdiği en önemli mesaj; ülkemizin deprem kuşağında yer alması sebebiyle her zaman depreme ve doğal afetlere karşı hazırlıklı, duyarlı ve bilinçli olmamız gerektiğidir.

Çok geniş bir alanda ve kısa aralıklarla meydana gelen bu iki büyük depremin ardından ilk andan itibaren devletimiz büyük ve güçlü bir refleks göstermiş, tüm kurum ve kuruluşlarıyla bölgeye intikal etmiştir. Burada yüce milletimizin de paya büyüktür. Milletimiz 7’den 70’e büyük bir seferberlik örneği göstererek, birlik ve beraberlik içerisinde elinden geleni yapmıştır. Bu millet en kötü felaket karşısında bile tüm dünyaya eşi benzeri görülmemiş bir dayanışma örneği göstermiştir. Milletimizle ne kadar gurur duysak azdır.

Asrın felaketinin üzerinden bir yıl geçti. Bu süre zarfında, kalıcı konutlar yapıldı ve binlerce konut bölgedeki vatandaşlarımıza teslim edilmeye başlandı. Bölgedeki yaralarının sarılması için desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, bakanlarımıza, milletvekillerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza ve aziz milletimize teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, depremde yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar diliyorum. Allah bizlere bir daha böyle acılar yaşatmasın.”

Kılca'nın mesajı, depremin yıldönümünde bir kez daha dayanışmanın ve birlik ruhunun önemini vurguladı.