Karaca: Belediyeciliği hatırlayanlara sandıkta vatandaşımız cevabını verecektir

DEVA Partisi Konya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Seyit Karaca 31 Mart seçimiyle belediyeciliği hatırlayanlara vatandaşımızın sandıkta cevabını vereceğini söyledi.

Karaca: Belediyeciliği hatırlayanlara sandıkta vatandaşımız cevabını verecektir

Bu seçimde belediyeciliği unutanlara vatandaşların sarı kart göstereceğini belirten DEVA Partisi Konya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Seyit Karaca, “31 Mart yerel seçimlerine gittiğimiz son haftada ilçelerimizin tamamında hemşerilerimizle buluşmaya gayret ettik. Son 6 günde yine sahada hemşerilerimizle buluşmaya ve DEVA Belediyeciliğini anlatmaya gayret edeceğiz. Sahada gördüklerimizi kısaca özetleyeyim. Yıllarca gerçek görevlerini unutup son düzlükte belediyeciliği hatırlayanlara vatandaşın sandıkta net cevabı vereceğini gördük. Unutulan Metro projesini, vatandaşını dinlemeden Ankara’da geliştirilen dayatma projelerle, tamamının onayını almadan yıkılan ama yıllardır tek tuğla konulamamış Şükran Mahallesi, Larende Caddesi düzenlemelerinin apar topar başlanıp kaplumbağa hızıyla ilerleyişini gördük. Çaybaşı, Uluırmak projelerinde başka partiden devralmış gibi kendinden önceki sözleri yerine getirmediği için memnuniyetsiz ve şikâyetçi hemşerilerimizle sohbet ettik. 10 yıldan fazladır sözü verilen ama bir türlü yapılmayan Konya Ray projesinin bir seçim öncesi yeniden hatırlandığını ve az bir kısmının tamamlanabildiğini gördük. Popülist yaklaşımlarla hızla atılan imzalara rağmen yapılamamış ve mezbelelik haldeki Kamyon Garajı esnafının halini yerinde müşahede ettik. Taşınamayan yeni halin yakında taşınacağı hikâyelerini dinledik. Alâeddin Tepesi etrafında tamamlanamayan kazı alanını merak etmeye devam ettik. Raylı sistem ulaşımına 8 kilometre değil 8 adım bile ilave edemeyen, eski tramvayları değerlendirmek yerine çürümeye terk eden beceriksizlikleri yaşadık. Bitirilemeyen çevre yolunun şehir içi ulaşıma yansımaları sonucu artan trafiği sadece makyaj yöntemlerle çözmeye çalışan yaklaşımlara şahit olduk” dedi.

Bazı ilçelerimizin gözden ve gönülden ırak tutulduklarını müşahede ettik

Dr. Seyit Karaca bazı ilçelerimizin gözden ve gönülden ırak tutulduğunu müşahede ettiklerine dikkat çekerek, “Torosların damında, baraj suları altında kalan yollarının yapılması için yıllardır devlet kapısını aşındıran Balcılar’lı hemşerilerimizin küskünlüğünü ve feryadını gördük. Yine baraj suları ile köyleri sular altında kalan mağdur edilen Dedemli’lilerin hikâyesini dinledik. Kapalı Pazar diye yapılan ucube yapının açılışına bile katılamayan Büyükşehir Belediye Başkanının bazı ilçelerimizi kendince cezalandırdığına gözle ve kulakla şahit olduk. Gönül belediyeciliği adını verseler de Çeltik başta olmak üzere Halkapınar, Derebucak, Güneysınır, Emirgazi, Doğanhisar gibi birçok ilçemizin gözden ırak oldukları için nasıl gönülden de ırak tutulduklarını müşahede ettik. Ereğli’mizin yıllardır nasıl ihmal edildiğini, şimdi de seçim önü “il olma” vaadiyle yeniden kandırılmaya çalışıldığını izledik. Karapınar’ın Enerji İhtisas Bölgesi ilan edilmesinin ilçeye sıfır katma değer kazandırdığını, üstelik mera alanlarının Ankara’da masa başı kararlarıyla kimlere nasıl peşkeş çekilerek hayvancılığın geriletildiğini dinledik. Tüm ilçelerimizde çiftçilik ve hayvancılık yapan hemşerilerimizin yükselen girdi maliyetleri, su yokluğu ve ürettiğinin karşılığını alamamaktan kaynaklı şikâyetlerinin olduğunu gördük. Özet olarak bizzat Sanayi Bakanlığı tarafından hazırlanan Sosyo Ekonomik Gelişmişlik Endeksinde (SEGE) yıllardır ilçelerimizin yerinde saydığına ve gelişmediğine şahit olduk. Tüm bunlar ortadayken, 31 Mart öncesi dağa taşa asılan pankartlarla oluşturulmaya çalışılan algılarla başarılı bir belediyecilik yapmış gibi gösterilmeye çalışılan bir süreç var. Adeta ilham gelmişçesine havada uçuşan vaatlerle sanki muhalefetten belediyeyi devralmaya hazırlanan bir yönetim var. Konya Büyükşehir Belediyesi binasını yıkıp, hemşerilerimizi oradan oraya dolandıran bir yönetim var. Sıkıntılı ihaleler, baş ağrıtacak uygulamalar kısacası yönetimde sistemsizlik var.  Belediye çalışanlarının alın teri ile hak ettikleri özlük haklarını sözleşme dönemlerinde “nasıl kırpabiliriz” diye çabalayan, liyakatsizliğin arttığı kötü bir yönetim var. Yeni kamu arazilerini de bir an önce alıp imar rantına çevirmek için el ovuşturan bir yönetim var. Sadece arsa sattığı yıllar artı veren, en pahalı suya, en pahalı ulaşıma sahip iller arasında olmamıza rağmen son derece kötü yönetilen bütçe performansları var. Çünkü bol bol israf var. Son açıklanan ihaleler bunun en güzel örneği. İnşallah 31 Mart seçimlerinde hemşerilerimizi DEVA Belediyeciliği ile buluşturmak arzusundayız. Huzurlu bir seçim geçirmemiz dileğiyle tüm hemşerilerimizi DEVA adaylarına desteğe davet ediyor, saygılar sunuyorum” diye konuştu.