Kadester Mahmud Esad Efendi Seydişehir'de Anıldı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün kuruluşunun 177. yılı ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün kurucusu kabul edilen Mahmud Esad Seydişehri'nin vefatının 107. yılı dolayısı ile Seydişehir'de panel düzenledi.

Kadester Mahmud Esad Efendi Seydişehir'de Anıldı

Anma etkinlikleri kapsamında Seydişehir hükümet konağı önünde bulunan Mahmud Esad Efendi büstü önüne Seydişehir Tapu Müdürlüğü tarafından çelenk bırakıldı. Daha sonra Şaban Cengiz Kültür Merkezinde düzenlenen ‘’Mahmud Esad Şeydişehri'nin Hayatı, İlmi, Kişiliği, Devlet Adamlığı ve Eserleri’’ konulu panel gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Tarihçi Yazar Ercan Arslan’ın yaptığı Konuşmacı olarak Araştırmacı Yazar Bahaddin Karakuş ve Şair Yazar Vural Kaya’nın katıldığı panelde Mahmud Esad Efendi’nin hayatı ve devlet adamlığı konuları ele alındı.

Mahmud Esad Efendinin Seydişehir’in yetiştirdiği önemli kişilerden olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Hasan Ustaoğlu, “Mahmud Esad Efendi, yapmış olduğu çalışmalarla dönemine damga vuran isimlerden olmuştur. Onun yaptığı çalışmalar neticesinde Osmanlı Devleti’nin tapu ve kadastro mevzuatında 1910 ve 1911 yıllarında altı kanunun çıkarılmasını sağlamıştır.

Bu 6 kanun günümüzde uygulanan Tapu ve Kadastro’nun temelini oluşturmuştur. Böylesi bir çalışmanın günümüzde de geçerliliğini koruması, Mahmud Esad Efendi’nin ileri görüşlülüğünü göstermektedir. Mahmud Esad Efendi, sadece fenni ilimlerle değil aynı zamanda örnek kişiliğiyle de döneminin önem arz eden önemli şahsiyetlerden birisi olmuştur. Bu toprakların yetiştirmiş olduğu şahsiyete sahip çıkmak, onların aziz hatıralarını yaşatmak, bizlere miras bıraktığı tüm değerleri korumak hepimizin görevidir. Çünkü Seydişehir’imiz, vefanın en üst seviyede olduğu bir şehirdir” ifadelerini kullandı.

Tapu ve Kadastro haftası kutlayan Kaymakam Cevdet Bakkal, “Kadaster Mahmud Esad Efendinin miras bıraktığı tapu ve kadastro uygulamaları günümüzde halen daha kullanılmaktadır. Mahmud Esad Efendinin sanattan tarihe, kadastrodan dini ilimlere kadar büyük bir ilim adamı olması övgüye şayandır. Bu anlamlı gün vesilesiyle Kadaster Mahmud Esad Efendi'yi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum, programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, tapu ve kadastro haftanızı tebrik ediyorum" dedi.

Panele Seydişehir Kaymakamı Cevdet Bakkal,  Belediye Başkanı Hasan Ustaoğlu, Tapu ve Kadastro Müdürü Muttalip Camcı, STK Başkanları, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Daire Amirleri, Kamil Akkanat Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Mahmut Esat Ortaokulu öğrencileri katıldı.