Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı: Asrın Felaketi Artık Bir Dönüm Noktası Olsun…

Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Şükrü Arslan, 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde önemli açıklamalarda bulundu.

Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı: Asrın Felaketi Artık Bir Dönüm Noktası Olsun…

Arslan, 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve “Asrın Felaketi” olarak nitelendirilen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin birinci yıl dönümü, Türkiye genelinde derin bir acı ve kayıp anısı olarak hatırlanıyor. Bu felaket, 11 il, 124 ilçe ve 6 bin 929 köy ve mahallede büyük yıkımlara yol açtı, 50 binin üzerinde vatandaşımız hayatını kaybetti ve 100 binin üzerinde vatandaşımız yaralandı.

Deprem sonrasında devlet ve halkın birlikte yürüttüğü çalışmalarla bölgenin kalkındırılması ve ihtiyaçların giderilmesi için büyük çaba sarf edildi. Ancak, bu çabalar, kaybedilen canları geri getiremedi ve acıları dindiremedi. Türkiye’nin %98’i deprem kuşağında yer alıyor ve bu durum, ülkemizin karşı karşıya olduğu ciddi tehlikenin bir göstergesi. Ancak, bu gerçeklere rağmen, bu depremlerde on binlerce binanın yıkılması kabul edilemez bir durum.

3194 sayılı İmar Kanunu, 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun, Yapı Denetim Uygulama Yönetmeliği ve Planlı Alanlar İmar Yönetmeliklerindeki yetersizlikler, bu yıkımların ana sebeplerinden biri olarak görülüyor. Zemin Profili ile uyumsuz, gerekli önlemler alınmadan inşa edilmiş her yapının yıkılmaya mahkûm olduğu bir kez daha kanıtlandı.

 Bu durum, Zemin Etüt Denetimi Hakkında Kanun ve Yönetmeliklerin bir an önce çıkarılması gerektiğini gösteriyor. Ayrıca, "Mühendislik Mimarlık Hizmet Şartnamesi"nin 1984 yılından bugüne kadar yenilenmemesi, zemin ve temel etütlerini de kapsayacak şekilde şartnamenin yenilenmesi gerektiğini ortaya koyuyor.

Unutulmamalıdır ki, aktif tektonik bir kuşak üzerinde yaşıyoruz. Her afet sonrası büyük yıkımlara uyanmamak için bir an önce gerekli yasal düzenlemeleri yapmalı, kontrol ve denetimleri sıklaştırmalıyız. Tedbir almak, bedel ödemekten daha ekonomik ve insancıldır dedi.

6 Şubat Asrın Felaketinin yıldönümünde, tüm halkımıza bilimin ve tekniğin ışığında depreme dirençli bir Türkiye diliyoruz