Eğitim İş'te, Ertuğrul güven tazeledi

Eğitim İş Konya Şubesinin 7. Olağan Genel Kurulunda yeniden Konya Şube Başkanlığına aday olan mevcut Başkan Bahattin Ertuğrul 213 delegeden 190'nın katıldığı seçimde, 137 delegenin oyunu alarak, Eğitim İş Konya şube başkanı seçilirken, diğer aday Şengül Fidan'da 80 delegenin oyunu alabildi.

Eğitim İş'te, Ertuğrul güven tazeledi

Merkez Öğretmenevi Salonunda gerçekleştirilen Genel Kurula, Eğitim İş Konya Şube Başkanı Bahattin Ertuğrul, yönetim kurulu üyeleri, delegeler, İvrizliler Derneği Başkanı Mehmet Elibol, ADD Konya Şube yöneticileri, CHP Konya İl Başkanı Bekir Yaman, il yönetim kurulu üyeleri, STK ve diğer sendika temsilcileri katıldı.

Divan Başkanlığını İvrizliler Derneği Başkanı Mehmet Elibol’un yaptığı genel kurulun açılışında konuşan Eğitim İş Konya Şube Başkanı Bahattin Ertuğrul, “Gelinen süreçte eğitim önem sırasında sonlara atılıyor. Son müfredat gösteriyor ki gericileşme hızla sürüyor.  Cumhuriyet, kazanımları, laik ve bilimsel eğitimden uzaklaşılıyor. Şiddeti önleyecek yeni bir öğretmenlik yasasına ihtiyacımız vardır. Yeni dönemde mücadelemizi dayanışmayla, örgütlenmeyle daha ileriye taşıyacağız.  Sendikamız, toplumsal muhalefet için bir nefes alma durağı olmuş, hak ve özgürlüklerden yana tavrıyla umudu örgütlemiştir. Kuşkusuz yeni dönemde mücadelemiz artarak devam edecektir. Genel kurulumuza katıldığınız için herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Şengül Fidan konuşmasında sendika üyelerinin yüzde 60’nı kadınların oluşturduğunu ifade ederek, “Üye siyasının yüzde 60’nın kadın olduğu şubemizde kadınların sesi olmak için arkadaşlarımla şube başkanlığına aday oldum. Ülkemizde son yerel seçimlerde bir değişim sağlamış olan kadın belediye başkanları bizi sevindirdi.  Sıra eğitimde, eğitimin sorunlarını çözümündedir.  Amacımız Konya şubemizi katılımcı, demokratik, herkesin karar alımında söz sahibi olacağı bir yönetimdir.  Her üyemizle yan yana olacağız. Laik bilimsel eğitimi korumak en büyük amacımızdır” diye konuştu.     

Eğitim İş Eski Genel Başkanı Veli Demir konuşmasında sendikacılığın bir mücadele işi olduğunu belirterek, “Sendikacılık bir mücadele işidir. Bunu yapmalıyız. Eğitim İş sessiz kalırsa laik eğitim biter. O yüzden de bugüne kadar savunduğumuz laik bilimsel eğitime sahip çıkmaya devam edeceğiz.  Öğretmenlerin aldığı ek dersin altında Eğitim İş vardır. Öğretmen aydındır. Toplumu yönlendirendir.  Toplumu aydınlatıp yönlendireceğiz. Ne yazık ki bu görevi yapamaz hale geldik. Öğretmenlerin en önemli sorunu vergi dilimi adaletsizliğidir. Bu konuda bir kamuoyu oluşturalım. Örgütümüze katkı verelim. Umutsuz olmayacağız. Mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından iki adayın yarıştığı seçimlere geçildi. Yapılan oylama sonucu Bahattin Ertuğrul seçime katılan 190 delegenin 137’sinin oyunu alarak yeniden Eğitim İş Konya Şube Başkanı seçilirken, Şengül Fidan’da 80 delegenin oyunu alabildi.

Yeni yönetim şu isimlerden oluştu: Eğitim İş Konya Şube Başkanı Bahattin Ertuğrul

Yönetim kurulu üyeleri de,  Selçuk Akdeniz, Umut Kara, Hüseyin Alpasar, Hüseyin Cem Şahin, Mehmet Ali Çelik ve Özer Cantürk’ten oluştu.    

Üst Kurul Delegeleri de, Bahattin Ertuğrul, Mehmet Altıntop, Veli Demir ve Ertan Özkaynak’tan oluştu.