Hasan Ekici: Buğday alım fiyatları acilen açıklanmalı

Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici, buğday üreticisinin artan girdi maliyetlerine dikkat çekerek buğday taban fiyatlarının en az 15 lira olarak açıklanması çağrısında bulundu.

Hasan Ekici: Buğday alım fiyatları acilen açıklanmalı

Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici, buğday üreticisinin artan girdi maliyetlerine dikkat çekerek buğday taban fiyatının en az 15 lira olarak bir an önce açıklanması gerektiğini belirtti.

“ÇİFTÇİLERİMİZ MAĞDUR EDİLMEMELİ”

İktidara çağrıda bulunan Ekici, şunları söyledi:

 “ Tarımda enflasyon yüzde 75’i geçmiş durumda. Maliyetlerden dolayı çiftçilerimiz üretim yapamaz duruma geldi. Geçen sene bir ton buğdayın maliyeti 7 bin 700 lirayken bu sene bu fiyat 10 bin lirayı aşmış durumda. Geçen yıl TMO'nun açıkladığı fiyat 8.25 liraydı. Çiftçimizin maliyeti ortadayken TMO tüm hazırlığını yapmalı ve buğday taban fiyatını en az 15 lira olarak açıklanmalıdır. Ayrıca TMO çiftçimizin elindeki tüm ürünleri almalı ve onları geçtiğimiz yıllardaki gibi mağdur etmemeli.”

“HASAT YAKLAŞTI AMA FİYAT AÇIKLANMADI”

Kimi bölgelerde hasat zamanının yaklaştığını kaydeden Ekici, “Bazı bölgelerimizde hasat zamanı yaklaştı ancak henüz açıklanan bir alım fiyatı yok. Çiftçimizde ne yapacağını, ürününü kaç paraya vereceğini bilemiyor. Kara kara düşünen, mağdur olan çiftçilerimiz mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyor” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİLER GÜNÜNÜ KUTLADI

14 Mayıs Çiftçiler Günü’nü de kutlayan Hasan Ekici, “Çiftçilerimiz ülke ekonomimizin gelişmesinde, soframıza ulaşan, ekmek, meyve ve sebzenin üretiminde alın teri dökerek yoğun emek harcıyor. Tarım sektörü ülkemiz ekonomisinin temel taşıdır. Ancak iktidarın yanlış tarım politikaları nedeniyle çiftçilerimiz borç batağında. Verdiği emeğin karşılığını alamayan çiftçilerimiz üretimden hızla uzaklaşıyor. İktidar tarımın önemini bilerek çiftçimize sahip çıkmalı ve desteklemelidir. Bu vesileyle sermayesi alın teri olan Çiftçilerimizin 14 Mayıs Çiftiler Günü’nü kutlar, bereketli bir sezon geçirmelerini dilerim” dedi.