Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Bahattin Ertuğrul: 6 Şubat Depremi Hala Kanayan Yaramız

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Bahattin Ertuğrul, 6 Şubat depreminin üzerinden bir yıl geçmesini değerlendirerek, depremin hala derin bir yara olduğunu ifade etti. Ertuğrul, '6 Şubat depremi kanayan yaramızdır. Depremlerinin üzerinden bir yıl geçti ama hayatımızdaki artçıları sürüyor' dedi.

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Bahattin Ertuğrul: 6 Şubat Depremi Hala Kanayan Yaramız

 

Ertuğrul, değerlendirmesinde, resmi rakamlara göre 50.783 kişinin hayatını kaybettiği depremin acısının hala ilk günkü gibi hissedildiğini vurgulayarak, ülkeyi yönetenlere depremin bir ders olmamasının etkisinin büyük olduğunu belirtti. Rant odaklı kentleşme, denetimsizlik ve sağlam olmayan zemin üzerine yapılan binaların bedelinin yüzlerce insanın hayatı olduğunu dile getirdi.

Ayrıca, depremin ardından yaşanan gelişmelerin ve alınan önlemlerin yetersiz olduğunu savunan Ertuğrul, deprem bölgesindeki eğitim sorunlarına da dikkat çekti. Yıkılan veya hasar gören okulların yeniden yapılması, öğrencilere ve öğretmenlere ulaşımın sağlanması, temiz su ve uygun eğitim koşullarının öncelikli olarak sağlanması gerektiğini belirtti.

Ertuğrul, aynı hataların tekrarlanması durumunda benzer acıların yaşanacağı uyarısında bulunarak, yaşanan felaketlerden ders çıkarılması gerektiğini vurguladı.