Aselsan, Ktün'lülerle Buluştu

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) tarafından düzenlenen organizasyonla ülkemizin savunma sanayiine büyük katkılarıyla adından söz ettiren ASELSAN yetkilileri KTÜN öğrencileri ile buluştu.

Aselsan, Ktün'lülerle Buluştu

KTÜN Gelişim Yerleşkesi konferans salonunda gerçekleşen etkinliğe KTÜN Rektörü Prof. Dr. Osman Nuri Çelik’in yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Deveci, ASELSAN Teknoloji ve Strateji Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Taha Yücel, ASELSAN Akademi Direktörü Prof. Dr. Abdurrahman Akyol, ASELSAN Teknoloji ve Yenilikçilik Yönetimi Direktörü Doç. Dr. Ahmet Fazıl Yağlı, ASELSAN Strateji Yönetimi ve Dijital Dönüşüm Direktörü Murat Şahin,  akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program öğrencilerin müzik dinletisi ile devam etti. Program, KTÜN Savunma, Uzay ve Havacılık Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Alper Kılıç’ın sunumuyla devam etti. Üniversitemizdeki akademisyenler tarafından yürütülen teknolojik çalışmalar hakkında bilgilendirme yapan Dr. Öğr. Üyesi Kılıç, savunma sanayii alanı başta olmak üzere KTÜN’ün ASELSAN ve ülke teknolojisine sağladığı katkıları anlattı.

“Ktün Olarak Ülkemizin Teknoloji Hamlesinde ‘Biz De Varız’ Diyoruz”

Kılıç’ın sunumunun ardından kürsüye gelen Rektör Prof. Dr. Çelik, KTÜN’ün köklü geçmişine değinerek başladığı konuşmasında KTÜN bünyesinde bulunan Bilgisayar Mühendisliği Bölümünün ülkemizdeki ilk kurulan bilgisayar mühendisliği bölümlerinden biri olduğunu belirtti. Bilişim teknolojileri başta olmak üzere ülke teknolojisine KTÜN’ün büyük katkılar sağladığının altını çizen Rektör Çelik, “Konya Teknik Üniversitesi olarak, Ülkemizin milli teknoloji hamlesiyle ve teknolojik hedefleriyle uyumlu, savunma sanayiine yönelik projeler geliştiriyoruz. Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın belirlediği öncelikli alanlarda projeler yürütüyoruz. Bu amaçla, bir taraftan araştırma ve geliştirme faaliyetlerimizi yaparken, diğer taraftan nitelikli mühendis yetiştirmek için gayret ediyoruz, Türkiye’nin en iyi mühendislerini ASELSAN bünyesinde istihdam ediyor, sizler de onlardan biri olabilirsiniz.” dedi.

Rektör Çelik’in ardından kürsüye gelen ASELSAN Akademi Direktörü Prof. Dr. Abdurrahman Akyol ise yaptığı sunumda ASELSAN’ın tarihsel gelişim sürecinden ve ülkemizin farklı şehirlerinde konumlanan tesislerindeki çalışmalardan bahsetti.  ASELSAN’ın savunma sanayii başta olmak üzere yerli ve milli teknoloji üretimi ile ülke ekonomisine önemli katkılar sağladığını ifade eden Akyol, üniversiteler ile her zaman işbirliğine önem verdiklerinin altını çizdi.

Konya Teknik Üniversitesi yönetimine misafirperverliklerinden dolayı teşekkür eden ASELSAN yetkilileri, öğrencilerden gelen soruları yanıtladı. Program günün anısına hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.