3 Ayda 350 Bin Hastaya Diş Tedavisi Uygulandı

Konya il merkezi ile ilçelerinde ağız ve diş sağlığı hizmeti sunan sağlık tesislerinin değerlendirme toplantısı İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç başkanlığında gerçekleştirildi. 2024 yılı ilk 3 ayında muayene olan hasta sayıları ile dolgu, kanal tedavisi, diş çekimi, protez gibi yapılan girişimsel işlemlerin değerlendirildiği toplantıda, sağlık tesislerinde açılan MHRS oranları ve genel anestezi alarak diş tedavisi yaptıracak olan engelli ve çocuk hastalardaki son durum istatistiki veriler eşliğinde masaya yatırıldı.

3 Ayda 350 Bin Hastaya Diş Tedavisi Uygulandı

Ağız ve diş sağlığı hizmeti veren merkezlerde son derece verimli bir şekilde hizmet sunulduğunu ve MHRS üzerinden sıra almada sıkıntı yaşanmadığını vurgulayan Prof. Dr. Koç, “İl merkezimizde ve ilçelerimizde hem muayene rakamları hem de yapılan girişimsel işlem sayıları artış göstermeye devam etmektedir. MHRS üzerinden randevularını alan 334 bin 800 vatandaşımızdan MHRS sadakat oranımız yüzde 90 civarında gerçekleşmiştir” dedi. 

2024 yılı ilk 3 aylık diliminde toplam 349 bin 944 hastanın diş tedavisi için ağız ve diş sağlığı merkezlerine geldiğini vurgulayan Prof. Dr. Koç, “Bu dönemde hastalarımıza 81.678 dolgu, 77.289 protez, 33.393 kanal tedavisi uygulanmış, 72.243 diş çekimi hizmeti verilmiştir. 2023 yılının ilk 3 ayında 480 hastamız genel anestezi uygulanarak ameliyathane ortamında tedavi hizmeti alırken bu sene bu rakam alınan tedbirler ve planlamalar neticesinde yaklaşık yüzde 40 oranında artış göstererek 666’ya ulaşmış ve özellikle çocuk ve engelli hastalarımızın bu alandaki bekleme süreleri de oldukça kısalmıştır” dedi. Prof. Dr. Koç, engelli vatandaşların sağlık tesisine başvurdukları gün içerisinde tedavilerinin yapıldığının da altını çizdi.

Vatandaşlarımızın, kamuya ait sağlık tesislerinde ücretsiz bir şekilde diş tedavilerini yaptırabilmeleri adına yeni projeler üreterek çalışmaya devam ettiklerinin altını çizen Prof. Dr. Koç, “Hiçbir hastamızın sağlık alanında mağduriyet yaşamaması adına her türlü önlemi alıyor ve sağlık hizmet kalitesini en üst noktaya taşımak için gayret gösteriyoruz. 2023 yılı içerisinde temelini attığımız şehrimizin en büyük ağız ve diş sağlığı hastanesini inşallah bu yılsonuna doğru açacağız. Bu projemizin de hayata geçmesi ile birlikte vatandaşlarımız, ağız ve diş sağlığı hizmetlerinden daha hızlı ve daha rahat bir şekilde faydalanabileceklerdir” diyerek sözlerini tamamladı.

Yapılan toplantının sonunda hastane başhekimleri de interaktif bir şekilde söz alarak ağız ve diş sağlığı merkezlerinin ihtiyaçları ile hizmet çeşitliliğini artırma konularındaki düşüncelerini dile getirdiler.