TÜBİSAD, Afet Bölgesinde Dijital Kapsayıcılık İle Fırsat Eşitliğine Destek Veriyor

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), 6 Şubat 2023'teki yıkıcı depremlerin ardından 'iyilik bulaşıcıdır' felsefesiyle başlattığı Teknolojik Eğitim Sınıfı projesi (TES) çerçevesinde, bölgede dijital kapsayıcılığı ve nitelikli eğitimi desteklemek amacıyla 25 TEK/TES kurma hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor.

TÜBİSAD, Afet Bölgesinde Dijital Kapsayıcılık İle Fırsat Eşitliğine Destek Veriyor

 TÜBİSAD'ın TEK/TES projesi, afet bölgesindeki bireylerin eğitim ve istihdam olanaklarını artırarak fırsat eşitliğini sağlamayı amaçlıyor. Teknolojiyle donatılmış mobil veya sabit konumlandırılan TEK/TES'ler, öğrencilere teknoloji eğitimi ve çeşitli sosyal destekler sunmanın yanı sıra, meslek edindirme kursları ve psikolojik destek imkanları da sağlıyor.

 

TÜBİSAD'ın TEK/TES projesi, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda toplumsal kalkınmaya katkı sağlamayı hedefliyor. Dernek Başkanı Mehmet Ali Tombalak, bölgedeki fırsat eşitsizliğini azaltma amacıyla 2024 yılında TEK/TES kurulum sayısını 25'e çıkarmayı hedeflediklerini ve ülkenin yaşadığı acı felaketlerin bir daha yaşanmamasını temenni ettiğini belirtti.