Şubat 2024'te Yatırım Araçlarının Reel Getirileri: Ekonomik Analiz

Finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları, Şubat 2024'e ilişkin olarak incelendi. Buna göre, BIST 100 endeksi, ay içerisinde en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olarak öne çıktı.

Şubat 2024'te Yatırım Araçlarının Reel Getirileri: Ekonomik Analiz

 

Yatırım araçlarının reel getirileri, hem Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) hem de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde farklılık gösterdi. BIST 100 endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %9,74, TÜFE ile indirgendiğinde ise %8,91 oranlarında reel getiri sağladı.

Yatırım araçlarının diğer performanslarına bakıldığında ise, mevduat faizi (brüt), Amerikan Doları, Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS), külçe altın ve Euro gibi araçlar Yİ-ÜFE ve TÜFE ile indirgendiğinde farklı oranlarda yatırımcısına kazanç veya kayıp yaşattı.

Üç aylık ve altı aylık değerlendirmelerde de benzer eğilimler görüldü. Özellikle DİBS, altı aylık değerlendirmede önemli bir kayıp yaşatan yatırım aracı olarak öne çıktı.

Yıllık bazda ise BIST 100 endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %24,45, TÜFE ile indirgendiğinde ise %9,71 oranlarında en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olarak öne çıktı. Ancak diğer yatırım araçlarının performansı da dikkate değerdi.

Finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları, ekonomik ve finansal analizlerde önemli bir gösterge olarak değerlendiriliyor.