Prof. Dr. Ali Temizel, Konya Aydınlar Ocağı'nda İran Devrimi ve İran'da Türk Topluluklarını Anlattı

Konya Aydınlar Ocağı'nın düzenlediği Selçuklu Salı Sohbetleri kapsamında, Selçuk Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Temizel, İran Devrimi'nin 45. yılında ve İran'da yaşayan Türk topluluklarını anlattı.

Prof. Dr. Ali Temizel, Konya Aydınlar Ocağı'nda İran Devrimi ve İran'da Türk Topluluklarını Anlattı

Temizel, İran tarihindeki önemli dönemlere değinerek, 1906'da meşrutiyetin ilan edilmesiyle başlayan süreci ve devamındaki siyasi olayları aktardı. Ayrıca, İran'ın petrol politikaları, dış ilişkileri ve iç dinamikleri hakkında bilgi verdi.

İkinci Dünya Savaşı ve sonrasında İran'ın iç ve dış politikadaki değişimlerini vurgulayan Temizel, 1979 İran Devrimi'nin ardındaki siyasi ve toplumsal dönüşümlere odaklandı. Devrimin ulusal ve uluslararası etkilerini detaylı bir şekilde açıkladı.

Ayrıca, İran'da yaşayan Türk gruplarına da değinen Temizel, bu toplulukların kültürel ve sosyal yapıları hakkında bilgi verdi ve komşu ülke İran'la olan ilişkilerin önemini vurguladı.

Programın sonunda, Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Prof. Dr. Ali Temizel'e teşekkür ederek bir kitap hediye etti. Ayrıca, Aydınlar Ocağı gönüllüsü Adnan Arı, Başkan Yardımcısı Mustafa Sinan Ümit'e doğum günü sürprizi yaptı.