Mesleki Eğitim İstihdam Fuarı'nın Açılış Töreni Gerçekleştirildi

Konya Valiliği himayelerinde Konya Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Konya Sanayi Odası ve Konya Organize Sanayi Bölgesi koordinesinde düzenlenen 'Mesleki Eğitim İstihdam Fuarı'nın açılış töreni, Konya Valisi Sayın Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Konya Sanayi Odası Başkanı Mustafa Büyükeğen, Konya Organize Sanayi Başkanı Memiş Kütükçü, eğitim yöneticileri, öğretmen ve öğrencilerin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Mesleki Eğitim İstihdam Fuarı'nın Açılış Töreni Gerçekleştirildi

15 Mayıs 2024 tarihinde Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen MTAL'de düzenlenen programda açılış konuşmasını yapan Konya Sanayi Odası Başkanı Mustafa Büyükeğen, fuarın hayırlı olmasını dileyerek; Konya’nın geleceğinin sanayi üzerine kurulu olduğunu, insan kaynağının yetersizliğinde doğru insanının doğru işle eşleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Konya Organize Sanayi Başkanı Memiş Kütükçü ise yatırımların güçlü bir geleceğe aktarılması için yetişmiş insan kaynağına ihtiyaç olduğunu söyleyerek insana yapılan yatırımın en canlı yatırım olduğunu, dolayısıyla gençlerin imara dahil edilmesi gerektiğini belirtti.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Uzbaş konuşmasında gençlerimizi her alanda desteklemek en önemli vazifemizdir diyerek Konya’nın ekonomik altyapısına destek sağlayacaklarını belirtti.

Konya Valisi Sayın Vahdettin Özkan, dünyayı anlama ve geleceğe yön vermede eğitimin odağına insanın konulmasının önemini vurgulayarak gençlerimizin küresel rekabette ileriyi görebilen ve duyarlı bir rehberlik anlayışıyla yetiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından fuara katılan firmaların stantları ziyaret edildi. 15-16 Mayıs tarihlerinde devam edecek fuarda firma-öğrenci görüşmeleri gerçekleşecek.

Konya'da, Anadolu meslek lisesi ve Anadolu teknik programı 11. sınıf öğrencilerinin son sınıfta yapacakları işletmelerde beceri eğitimi çalışmaları, staj çalışmaları ve 12. sınıf öğrencilerinin mezuniyet sonrası istihdam edilebilecek işletmelerle buluşturulması amacıyla hazırlanan fuar, Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyor.