Meb Gastronomi Festivali Ve Yemek Yarışması'nın İç Anadolu Bölgesi Konya Etabı Finalleri Gerçekleştirildi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından organize edilen 'MEB Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması'nın İç Anadolu Bölgesi Konya etabı finalleri 16 Nisan 2024 tarihinde Selçuklu Öztekinler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleşti.

Meb Gastronomi Festivali Ve Yemek Yarışması'nın İç Anadolu Bölgesi Konya Etabı Finalleri Gerçekleştirildi

Öğrencilere meslekî eğitim yoluyla kazandıkları becerileri sergileme fırsatı sunmak, zengin mutfağımızın lezzetlerini ortaya koymak, öğrencilerin mutfak sanatlarındaki ustalıklarını göstererek kendilerini ifade etmelerine olanak tanımak, Türk mutfağının mirasını koruma ve gelecek nesillere aktarma konusundaki sorumluluklarını anlamalarını sağlamanın hedeflendiği yarışmanın İç Anadolu Bölgesi Konya etabı finalleri; Konya, Aksaray, Karaman illerinden 10 okulun katılımı ile gerçekleşti.

Millî Eğitim Bakanlığı Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen yarışmada, öğrenciler birbirinden güzel tabaklar hazırlayarak maharetlerini sergilediler. Hazırlanan tabaklar, jürideki şeflerin beğenisine sunuldu. Yapılan tadım testlerinin ardından dereceye giren okul ve öğrenciler belli oldu.

Yarışma sonrasında gerçekleştirilen ödül töreninde konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, yarışmanın genel kültürümüzün bir parçası olan mutfak kültürümüze dikkat çekmesi ve gençlerimizi kendi değerleriyle tanıştırması noktasında çok önemli bir çalışma olduğunu belirterek yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi ve onlara rehberlik eden öğretmenleri tebrik etti.

Yarışmada Konya Meram Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinci, Selçuklu Öztekinler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci, Karatay Borsa İstanbul Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi üçüncü oldu. Dereceye giren öğrencilerimizin ödüllerini İl Müdürü Murat Yiğit takdim etti.

Ödül törenine;  Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Sağdıç, Meram İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Koca, Konya İl Milli Eğitim Şube Müdürü Nizamettin Doğan, eğitim yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

7 bölgede 28 şehirde yapılacak yarışmaların tamamlanmasının ardından bölge birincileri 4 Mayıs'ta İstanbul'da gerçekleştirilecek olan  büyük finale katılacak.