Konya İl Kültür Müdürü: 'Talan Edilen Selçuklu Sultanlarının Naaşlarının Tanzimi Projesi Ecdada Vefa Borcumuzdur'

Konya Aydınlar Ocağı'nın düzenlediği Salı Sohbetleri'nde Konya İl Kültür Müdürü Abdüssettar Yarar, Türkiye Selçuklu Sultanlarının Naaşlarının Tanzimi Projesi'ni anlattı. Sultanların kemiklerinin talan edilerek atıldığı dönemi titizlikle araştıran Yarar, bu projeyle ecdada vefa gösterdiklerini belirtti.

Konya İl Kültür Müdürü: 'Talan Edilen Selçuklu Sultanlarının Naaşlarının Tanzimi Projesi Ecdada Vefa Borcumuzdur'

 

İl Kültür Müdürü Yarar, bir dönem İran seyahati sırasında yaşadığı bir rüya sonrasında Selçuklu Sultanlarının kabirlerinin ihya edilmesi gerektiğine karar verdiğini ifade etti. Proje için Konya Valisi Yakup Bolat'ın tam destek verdiğini ve çalışmaların başladığını dile getiren Yarar, sultan kemiklerinin titizlikle incelenip tespit edildiğini ve on üç sultan ile bir şehzadenin kemiklerinin kefenlendiğini aktardı.

Sultanların yüz ve bedenlerinin gerçeğe uygun silikon heykellere dönüştürüldüğünü ve bu heykellerin Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Darü’l-Mülk Sergi Sarayı'nda sergilendiğini belirten Yarar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin devlet töreni düzenlenmesini istediğini ve defin programının ilerleyen zamanda gerçekleşeceğini açıkladı.

Yarar, projeye başlarken heykelperestlik düşüncesiyle yola çıkmadıklarını vurgulayarak, on üniversiteden yüzlerce akademisyenin çalıştığına dikkat çekti. Programın sonunda Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdüssettar Yarar'a teşekkür edip, beraberindeki heyetle birlikte kitap ve belge takdim etti.