Konya'da 'Enerji Tasarrufu Odaklı Nesnelerin İnterneti Proje Yarışması' Düzenlendi

Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı iş birliği ile Selçuklu ilçesindeki meslek liseleri arasında 06 Mayıs 2024 tarihinde 'Enerji Tasarrufu Odaklı Nesnelerin İnterneti Proje Yarışması' düzenlendi.

Konya'da 'Enerji Tasarrufu Odaklı Nesnelerin İnterneti Proje Yarışması' Düzenlendi

Selçuklu ASELSAN Konya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen yarışma; "Atıkların Geri Dönüşümünde Sınıflandırma, Tarımsal Sulamada Su ve Enerji Verimliliği ve Kentlerde Enerji Verimliliği" kategorilerinde gerçekleşti.

Enerji tasarrufu odaklı bölgesel ve ulusal sorunlara çözüm arayan, sürdürülebilir, yenilikçi fikirlerin hayata geçirilerek desteklenmesi ve özgün fikirlerin ortaya çıkarılması amacı ile düzenlenen yarışmaya; Selçuklu ilçesindeki Adil Karaağaç MTAL, Türk Telekom MTAL, Mehmet Tuza Pakpen MTAL, Selçuklu MTAL, Fatih MTAL ve ASELSAN Konya MTAL katıldı.

Yarışma sonrasında gerçekleştirilen ödül töreninde KOP Bölge İdaresi Enerji Sanayi ve Teknoloji Koordinatörü Ahmet Suat Toprak proje hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit; Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde, eğitimden kültüre, tarımdan şehirciliğe, sanattan bilime kadar, ülkemizi her noktada daha ileriye taşıyacak hedeflerin belirlendiği Türkiye Yüzyılı vizyonunun, her geçen gün yepyeni projelerin hayat bulmasına zemin hazırladığını belirterek “Enerji Tasarrufu Odaklı Nesnelerin İnterneti Proje Yarışması”nın da bu vizyon çerçevesinde atılan çok değerli bir adım olduğunu söyledi.

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Dr. Murat Karakoyunlu ise dünyada var olan kaynakların doğru ve verimli kullanılmasının önemine işaret ederek yarışma ile gençlerimizin bu noktada potansiyelini ortaya çıkarmak istediklerini söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Oruç Baba İnan, ülkemizin üretip kendi ihtiyaçlarını karşılaması gerektiğini belirterek her alanda dünyanın en iyisi olmaktan başka çaremizin olmadığını söyledi. Projeler için emek veren, akıl teri döken, bir şeyler üretmek için çalışan öğrencilerimize teşekkür etti.

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

Ödül törenine; Konya Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Vehbi Konarlı, ASELSAN Konya Genel Müdürü Bülent Işık, eğitim yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler de katıldı.