Konya, Akıllı Şehir Endeksi'nde Dördüncü Kez Birinci

Konya, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın Ulusal Akıllı Şehir Endeksi verilerine göre 2020, 2021 ve 2022 yıllarının ardından 2023'te de birinci sırada yer aldı. Konya, 4 yıldır üst üste birinciliğini koruyarak Akıllı Şehirler Olgunluk Değerlendirme Modeli kapsamında yapılan anket çalışmalarında zirvede yer aldı.

Konya, Akıllı Şehir Endeksi'nde Dördüncü Kez Birinci

 

Konya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'de ilk defa tüm paydaşlarla birlikte hazırladığı yerli ve milli kaynaklarla Akıllı Şehir Stratejisi ve Yol Haritası ile Akıllı Şehircilik alanında öncü bir rol üstlendi. Şehir, ulusal stratejiye uyumlu hareket ederek Türkiye ve dünya çapında örnek teşkil eden uygulamalara imza attı.

Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı çerçevesinde hazırlanan Akıllı Şehirler Olgunluk Değerlendirme Modeli ile Konya'nın ulaşımdan çevreye, enerjiden sıfır atık konusuna kadar 20'den fazla alanda gösterdiği başarılar dikkate alındı. Konya, bu değerlendirmeler sonucunda akıllı şehir uygulamalarını en etkin şekilde kullanan şehirler arasında yer aldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın Akıllı Şehir Başarılı Örnekler Portalı'nda da 132 Akıllı Şehir Uygulaması ile zirvede yer alan Konya, başarılı projeleriyle dikkatleri üzerine çekiyor.