Konya 5. Akıl ve Zekâ Oyunları Yarışması İl Finalleri Gerçekleştirildi

Konya Valiliği himayelerinde, Konya Büyükşehir Belediyesi ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile düzenlenen Konya 5. Akıl ve Zekâ Oyunları Yarışması il finalleri, 02 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşti.

Konya 5. Akıl ve Zekâ Oyunları Yarışması İl Finalleri Gerçekleştirildi

Öğrencilerin akıl ve zekâ oyunlarına ilgilerini artırmak, ulusal turnuvalarda ilimizi temsil edecek öğrencileri yetiştirmek amacıyla 31 ilçede sırasıyla okul turnuvaları, ardından da ilçe turnuvaları yapıldı. İlçelerinde birincilik elde eden yarışmacılar Konya 5. Akıl ve Zekâ Oyunları Yarışması il finallerinde yarışmaya hak kazandılar.

Açılış zilini İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Okan Tekkalan'ın çaldığı müsabakalar, Selçuklu Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

İlçe turnuvalarında 10 ayrı kategoride birincilik elde eden toplam 289 öğrencimizin katıldığı il final müsabakalarında; ilkokul öğrencileri mangala, pentago, küre, q-bitzz, equilibrio; ortaokul öğrencileri mangala, pentago, küre, reversi, kulami oyunlarında yarıştı.

Yarışmaların sonunda düzenlenen ödül töreninde konuşma gerçekleştiren İl Müdürü Murat Yiğit, özellikle son yıllarda gündemlerinde daha çok yer bulan akıl ve zeka oyunlarının doğru bir yöntem ve yönlendirme sayesinde çocuklarda eksik kalan pek çok hasletin ortaya çıkmasına katkı sunduğunu belirterek “Zengin bir alana hitap eden bu oyunlar sayesinde, öğrencilerimizin edindikleri bilgileri pekiştirme ve uygulama alanları elde etmeleri imkânları oluşmaktadır. Ayrıca başladıkları işin sonunu getirme, empati yapma ve mücadeleci bir kimlik inşa etmeleri konusunda da ciddi anlamda ilerlemeleri olacaktır.” dedi.

Protokol üyeleri tarafından kategorilerinde ilk 4 dereceyi elde eden öğrencilere madalya, okullarına ise plaket ve çeşitli ödüller verildi.

Ödül törenine; Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Uslu, il milli eğitim müdür yardımcıları Erkan Yakışır ile Okan Tekkalan, Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Sağdıç, Meram İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Koca, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Turan Kayacılar, eğitim yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler de katıldı.

İl finallerinde şampiyon olan öğrencileri Millî Eğitim Bakanlığı ve Tüm Akıl ve Zekâ Oyunları Federasyonu (TAZOF) iş birliğinde 24-25-26 Mayıs 2024 tarihlerinde Rize’de gerçekleştirilecek olan Türkiye Şampiyonası’nda Konya’yı temsil edecekler.

Yarışmalarda birinci olan öğrencilerin isimleri aşağıda belirtilmiştir.

Birinciler:

İsmail Asaf Sarı                     İlkokul Mangala                     Meram

Ceylin Evren                          İlkokul Pentago                      Karapınar

Furkan Emin Mutlu                İlkokul Küre                           Karapınar

Yağmur Gökdağ                    İlkokul Equlibrio                    Ereğli

Yusuf Eymen Boztaş             İlkokul            Q-bitz                         Karapınar       

Leylasu Acar                          Ortaokul Mangala                  Karapınar

Aysima Evren                        Ortaokul Pentago                   Karapınar

İsmail Eren Yaşar                   Ortaokul Küre                                    Karapınar

Hatice Erdem                         Ortaokul Kulami                    Akşehir

Muhammed Koç                    Ortaokul Reversi                    Doğanhisar