'Konmun'2024' Konya Model Birleşmiş Milletler Konferansı'nın Açılış Programı Gerçekleştirildi

Konya Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle, İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Meram Tahir Büyükkörükçü Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından Selçuklu Kongre Merkezinde düzenlenen 'KONMUN'2024' Konya Model Birleşmiş Milletler Konferansı'nın açılış programı Vali Yardımcımız Sayın Fatih Ahmet Kurt, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Murat Koru, İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Yiğit, Öğrenme Süreçleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı İhsan Erkul, eğitim yöneticileri, öğretmen ve öğrencilerimizin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

'Konmun'2024' Konya Model Birleşmiş Milletler Konferansı'nın Açılış Programı Gerçekleştirildi

Selçuklu Kongre Merkezinde 10 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirilen program, ilimizin tanıtım videosu ile başladı.

Açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Murat Yiğit, tüm dünyayı ilgilendiren sorunlara çözüm üretmenin kolektif düşünme, takım çalışması yapabilme ve eleştirel yaklaşımla mümkün olacağını belirterek bu vasıfların öğrencilerimize kazandırılması ve gençlerimizin dünyanın siyasal sistemini yakından tanıması açısından MUN (Model Birleşmiş Milletler) organizasyonlarının önemine değindi.

Öğrenme Süreçleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı İhsan Erkul; merhametin, hoşgörünün,  kültürümüzün, medeniyetimizin beşiği Konya’da bu programın düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek dünyanın içerisinde bulunduğu krize çözüm bulabilecek nesillerin özgüvenli, dil bilen, kendini yetiştiren fertlerle olacağını ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Murat Koru ise önümüzdeki dört günlük süreç içerisinde küresel sorunlara çözüm arayacak öğrencilerimizi tebrik ederken konferanslarda Gazze ve Filistin konusuna değinilmesinin öneminde bahsetti.

10-13 Mayıs 2024 tarihleri arasında Selçuklu Kongre Merkezinde yaklaşık 225 delegenin katılımı ile gerçekleştirilecek etkinliğe, yurt dışından 8 okul (Almanya, Norveç, Özbekistan), Türkiye genelinden 62 okul katılım sağlayacak.

İngilizce gerçekleşecek 6 komitede aşağıda belirtilen konular ele alınacak ve çözüm bulunması hedeflenecek.

UNSC-United Nations Security Council komitesinde Avrupa ülkeleri tarafından sömürülen Afrika ülkelerindeki ayaklanmalar ve coğrafyada barışın sağlanması için barış önerileri görüşülecek.

SPMS-Special Conference On Mediterranean Sea komitesinde Akdeniz havzasında artan gerilim ve hak iddialarına karşı oluşturulabilecek çözüm müzakereleri ve barış anlaşmaları görüşülecek.

DİSEC- Disarmament And International Security adıyla insansız hava araçlarının son dönemde belirleyici rolü ve artan güvenlik endişeleri, Birleşmiş Milletler Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesinde görüşülecek.

ECOSOC- Economic And Social Council komitesi devletler arasındaki borçlanmaların sebep olduğu ekonomik anlaşmazlıkları kolaylaştırmak ve çözüm önerileri için toplanacak.

SPTS Special Conference On Turkic States adıyla Türk Devletleri Özel Komitesi’nde toplanan delegeler Türk-İslam coğrafyasında baskı ve zulüm altında olan nüfuslar için politikalarını ve Müslüman Türk devletleri arasında yapılacak iş birliklerini görüşecekler.

FCC.SPS- Future Crisis Comitteesıngapore Peace Summit komitesi Avrupa Birliği içerisinde yaşanan krizleri ve güvensizlik ortamının çözümü için Birleşmiş Milletler liderliğinde Singapur Barış Zirvesini düzenleyecek.