Kılınç 'Gençler hayata umutlu, mutlu ve huzurlu bakamıyor'

Saadet Partisi Konya İl Gençlik Kolları Başkanı Hamza Kılınç 19 – 25 Mayıs Gençlik Haftası münasebetiyle birer mesaj yayımladı.

Kılınç 'Gençler hayata umutlu, mutlu ve huzurlu bakamıyor'

Hamza Kılınç mesajında; Saadet Partisi olarak ülkemizin potansiyeline, gücüne, ihtiyaçlarına, sorunlarına ve çözüm yollarına dair değerlendirmelerimizi, düzenli bir biçimde milletimizle paylaşıyoruz. Çünkü siyaset yapmak, iktidar olmak; ülkeyi yönetmek, insanların sorunlarını çözmek ve memleketin huzurunu temin etmektir. Biz de Saadet Partisi olarak bu bağlamda uyarı vazifemizi yerine getiriyoruz. Saadet Partisi olarak, gençlik ve gençlerimiz, her zaman gündemimizdedir. 19-25 Mayıs haftası ülkemizde gençlik haftası olarak kutlanılmaktadır. Ülkemiz için önemli bir yere sahip olan gençler kendisini mutlu hissetmiyor. TÜİK verilerine göre kendini mutlu hisseden gençlerin oranı, %44. Resmi rakamlara göre, 100 gençten 56’sı hayata umutlu, mutlu ve huzurlu bakamıyor.

Öte yandan Türkiye nüfusunun en belirgin özelliği olan “genç nüfus”, düşme eğiliminde. Görünen o ki önümüzdeki 25-30 yıllık süreçte, yaşlı bir nüfusumuz olacak. Bunun başlıca nedenleri var. Bu sebepler evliliklerdeki azalma, çocuk sayısındaki azalmadır. Üniversite mezunu gençlerimiz atanamaması gibi bir çok sebeple karşımıza çıkıyor.

Üniversite okuyan gençlerimiz ise çalışmak zorunda bırakılıyor. Maalesef zararlı madde kullanımının arttığı ve sosyal çöküşün yaşandığı ülkemizde gençlerimiz çeşitli tehlikeler ile karşı karşıya kalıyor. Ekonomik ve sosyal çöküşün birbiri ile bağlantılı olduğu gerçeği ise her geçen gün daha çok gün yüzüne çıkıyor. Her dönem değişen eğitim modelleri, sınav sistemleri ve eğitim kurumları üzerinden dönen rant kavgaları ile gençlik kendi başının çaresine bakmak zorunda bırakılıyor. Sözde Türkiye yüzyılına girdiğimiz şu günlerde geleceğe yaşanabilir Büyük bir Türkiye bırakmak istiyorsak gençlerimizin sorunlarını çözmeli ve geleceğe emin adımlarla ilerlemesini sağlamalıyız. Öncelikli olarak eğitim kurumlarımızdan siyasetin elini çekmeli ve eğitimde sınıfsal ayrımları ortadan kaldırmalıyız. Sokaklarda ortaokul çağına kadar düşmüş olan zararlı madde kullanımı ile topyekûn mücadele etmeli ve gençler için güvenli bir ortam oluşturmalıyız. Üniversite mezunu gençlerimizi umutsuzluğa iten liyakatsiz ve adaletsiz ortamı ortadan kaldırmalıyız. İnanıyoruz ki hiçbir şey için geç değil bugün doğru müdahaleler ile neslimiz ve ülkemiz geleceğe emin adımlarla ilerleyebilir yeniden büyük Türkiye ve yaşanabilir bir ülke inşa edebiliriz.

Günümüzde gençleri tanımlayan, yeni kavramlardan biri “ev genci” kavramıdır… Ev genci sayısı da, ev gençlerinin kendilerine dair kaygısı da her geçen gün artıyor. Ancak bugün maalesef Türkiye’deki her dört gençten biri, ne eğitim sürecinde ne de iş hayatında yani az önce de ifade ettiğimiz gibi, ev genci konumunda. Ev genci oranı %25 seviyesinde, yine “ülkemizde gençlerin işsizlik oranı %21’lerin üzerindedir.  Bu iktidar döneminde, üretim ve istihdam olmayan bir ülke inşa edildi. Gençlerin “ev sahibi olma” imkanı bir tarafa “evli olma” imkanları da her geçen gün azaltılıyor. “Evi olmayan, evli olmayan, işi olmayan gençlik”, ne yazık ki gerçek oldu.

Saadet Partisi olarak;

Dün ve bugün olduğu gibi yarın da gençliğe sahip çıkmaya, destek olmaya,

Gençlerle beraber yol yürümeye, gençlerin yürüyüşüne eşlik etmeye,

Gençlerle Türkiye’nin yarınlarını inşa etmeye,

İyiyi, güzeli, doğruyu, adaleti tesis etmeye, kötüyü, çirkini, yanlışı ve zulmü ortadan kaldırmaya devam edeceğiz.