İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, MSRMUN'24 Konferansının Açılış Programına Katıldı

Selçuklu Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen MSRMUN'24 (Model Birleşmiş Milletler) konferansının açılış programına, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, MSRMUN'24 Konferansının Açılış Programına Katıldı

 

Açılış konuşmasında, Selçuklu Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Ahmet Erol, öğrencilerin dünya gündemine dair sundukları çözümleri görünce büyük bir heyecan duyduklarını ve ilimizdeki diğer okullardan yetenekli öğrencileri de davet ederek bu konferansı organize ettiklerini belirtti.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. İrfan Erdoğan ise katılımcıların dil becerilerinin yanı sıra özgüvenlerinin gelişimine katkı sunacak bu programa ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

İl Müdürü Murat Yiğit, MUN konferanslarıyla gençlerin Birleşmiş Milletler’in siyasi sistemini yakından tanıdıklarını belirterek, gelecekte bu konferanslarda ter dökecek gençlerin Birleşmiş Milletler’in asli komitelerinde söz sahibi olmalarını temenni etti.

Program, hazırlık sürecine ait video gösterimi ve organizasyonda görev alan öğrencilerin konuşması ile devam etti. Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, programa katılan NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bahadır Feyzioğlu, KTÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Deveci, NEÜ Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mürsel Biçer, NEÜ Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. İrfan Erdoğan’a hediye takdiminde bulundu.

Program dahilinde MSRMUN'24 kapsamında oluşturulan komiteler de tanıtıldı. Öğrenciler, UNICEF komitesinde Avrupa’daki çocuk kayıplarını ele alırken, UNEP komitesinde hayvan refahı konusunu işleyecekler. Ayrıca, The Joint Arab and Islamic Summit komitesinde Gazze'deki katliam ve insani krize çözüm arayışlarına odaklanacaklar.

MUN Konferansları, dünya çapında BM toplantılarını öğrencilerin canlandırdığı, önemli akademik etkinliklerdir. Öğrenciler, kendileri için belirlenen ülkelerin delegesi olarak komisyonlarda görev alır ve dünya meselelerini tartışarak sonuç önergesi hazırlarlar.