Hasan Ekici: Polislerimiz Canına Kıyıyor

Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici, TBMM'de son zamanlarda artan polis intiharlarına ilişkin konuştu. Polis intiharlarının sebeplerinin araştırılması gerektiğini ifade eden Ekici, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya' ya da seslendi. Ekici, 'Ağır çalışma koşullarını düzeltmek ve polislerimizin yaşadığı diğer sorunları çözmek için gerekli adımları attınız mı veyahut atıyor musunuz' diye sordu.

Hasan Ekici: Polislerimiz Canına Kıyıyor

Saadet, Gelecek Grubu Konya Milletvekili Hasan Ekici, CHP Grubu'nun TBMM Genel Kurulu'nda emniyet teşkilatında görev yapan personelin yaşadığı sorunların araştırılması amacıyla verdiği Meclis araştırma önergesi üzerine bir konuşma yaptı.

“ÖZEL GÜNLERİNİ KUTLAMAK SORUNLARINI ÇÖZMEYE YETMİYOR”

Her bir meslek kesiminin, yalnızca özel günlerinde tebrik edilmelerinin sorunlarını çözmediğini ifade eden Hasan Ekici, “Avukatlar Günü’nü kutluyoruz, avukatların yarısı yoksullukla mücadele ediyor. Tıp Bayramı’nı kutluyoruz, doktorlarımız şiddete maruz kalıyor, yurt dışına gitmek için fırsat arıyor. Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz, bu ülkede öğretmen öldürülüyor. Polis Haftası’nı kutluyoruz, polisler intihar ediyor” dedi.

“POLİSLERİMİZ CANINA KIYIYOR”

Artan polis intiharlarına değinen Hasan Ekici, iktidara çağrıda bulunarak şunları söyledi:

“Can güvenliğimizin teminatı olan; sokaklarda rahatça yürüyebilmemiz ve kendimizi güvende hissedebilmemiz için canını hiçe sayan polislerimiz, kendi canlarına kıyıyor! Peki polislerimizin, geride eşlerini, evlatlarını, analarını, babalarını bırakıp kendi canlarına kıymasının sebepleri neler? Bunları konuşmamız ve artık bu sorunları çözmemiz gerekiyor.”

BASINA YANSIYAN POLİSİNTİHARLARINI HATIRLATTI

Emniyet Teşkilatı Sendikası Genel Başkanı Bülent Arslan’ın basına da yansıyan polis intiharlarına ilişkin açıklamalarını anımsatan Konya Milletvekili Hasan Ekici, “Size, geçtiğimiz aylarda, basına yansıyan bir haberin bazı kısımlarını okumak istiyorum: Emniyet Teşkilatı Sendikası Genel Başkanı, dün akşam saatlerinde İstanbul'da henüz üç aylık polis memuru E.G'nin beylik tabancasıyla görevi başında intihar ettiğini söyledi. Genel Başkan, ‘E.G ile birlikte son bir haftada intihar eden polis sayısının 6'ya çıktığını’ ifade etti. Emniyet Teşkilatı Sendikası, “son günlerde anormal bir şekilde artan” polis intiharları ile ilgili olarak TBMM Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı'na polis intiharlarının araştırılmasına dair talep yazısı gönderdi. Dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise yaptığı açıklamada polis intiharlarıyla ilgili olarak meslek dışı sorunları gerekçe gösterdi. Bakın haber böyle. Haberden bir bölümü daha okuyacağım müsaadenizle: ‘Halen aktif olarak görev yapan 5 polis memuru adlarının açıklanmaması kaydıyla; ‘hukuki boşluk, sendikasızlık ya da toplumda yalnızlaştırılan bir meslek grubu olma gibi sebeplerle idarecilerin usulsüzlüklerine, amir baskısına ya da insanca yaşamı engelleyen çalışma saatlerine itiraz edemediklerini’ ifade etti” şeklinde konuştu.

“POLİSLERİMİZİN YAŞADIĞI ACIDAN KENDİNİZİ SORUMLU TUTUYOR MUSUNUZ?”

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya seslenen Hasan Ekici, şunları söyledi:

Şimdi eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya soruyorum: Siz, polislerimizin sesini duydunuz mu? Ağır çalışma koşullarını düzeltmek ve polislerimizin yaşadığı diğer sorunları çözmek için gerekli adımları attınız mı veyahut atıyor musunuz? Siz, canına kıyan polislerimizin yaşadığı acıdan kendinizi sorumlu tutuyor musunuz? Eğer Sayın Soylu, bu intiharların hâlâ meslek dışı sorunlardan kaynaklandığını düşünüyorsa ve Sayın Yerlikaya da aynı görüşteyse onlara, ‘Fırat’ın kenarında bir kuzuyu kurt kapsa kuzunun hesabının Ömer’den sorulacağına’ dair sözü hatırlatmak istiyorum.”

“ORTAOKUL VE LİSE MEZUNU POLİSLERE 3600 EK GÖSTERGE VERİLMEDİ”

Ortaokul ve lise mezunu polislere 3600 ek gösterge verilmediğini ve bunun da adaletsizliğe neden olduğunu ifade eden Ekici, sözlerini şöyle noktaladı:

 “Ortaokul ve lise mezunu polislerimize 3600 ek gösterge verilmemiştir. Bu durum özellikle emekli polislerimiz arasında büyük bir adaletsizliğe neden olmuştur. Bu hakkın eğitim farkı gözetilmeksizin bir defaya mahsus astsubaylara verildiği gibi polislerimize de verilmesi uygun olacaktır.”