Gıda ve Tarımda Değişim Yaratan Kadın Girişimci Programı için başvurular başladı: Son katılım tarihi 31 Mayıs

Türkiye'de tarım ve gıda sektöründe kadınların öncülük ettiği erken aşama girişimlerin sayısını artırmak ve girişimcilere iş modellerini olgunlaştırmaları için gerekli bilgi, güven ve desteği sağlamak amacıyla yürütülen EWA (Empowering Women in Agrifood) Programı'na başvurular başladı. 31 Mayıs'a kadar yapılacak başvurular arasından 10 kadın girişimci programa katılmaya hak kazanacak.

Gıda ve Tarımda Değişim Yaratan Kadın Girişimci Programı için başvurular başladı: Son katılım tarihi 31 Mayıs

Avrupa Birliği'nin Gıda İnovasyon Fonu (EIT Food) tarafından desteklenen EWA programı, Türkiye'de Impact Hub İstanbul'un gıda ve tarım girişimcilik platformu Foodback yürütücülüğünde, Avrupa Yenilik ve Teknoloji Enstitüsü Gıda Birimi (EIT Food) desteğiyle hayata geçiriliyor.

Bu yıl beşincisi düzenlenen EWA Türkiye, tarım ve gıda sektöründe dönüştürücü etki yaratacak erken aşama girişimlere ulaşmayı ve bu girişimleri sektöre kazandırmayı amaçlıyor.

31 Mayıs’a kadar başvuru yapılabilen program için başvuru koşulları ise şöyle:

 • Başvuran girişimin kurucusunun veya kurucu ortağının kadın olması
 • Türkiye’de ikamet etmek
 • Tarım ve gıda sektörlerinde etki yaratacak erken aşama girişim sürecinde olmak
 • Girişim şirketleşmiş ise, faaliyetinin 2 seneyi geçmemesi
 • Girişim şirketleşmiş ise, şirket kurulum aşamasından bu yana toplamda 30.000 avrodan fazla yatırım almamış olması

Başvurular alanında uzman kişiler tarafından incelendikten sonra EIT Food tarafından iletilen kriterler ışığında değerlendiriliyor. 25 kişilik bir kısa liste oluşturulduktan sonra EWA ekibi tarafından çevrimiçi görüşmelerde girişimciler daha yakından tanınıyor. Programa katılmaya hak kazanan 10 girişim Haziran ayı içerisinde belirleniyor.

Tarım ve gıda alanında inovatif ve teknolojik çözümler üreten kadın girişimcilere yönelik Türkiye’deki ilk ve tek program olan EWA Türkiye, altı ay boyunca tamamen kişiye özgü mekanizmalar ve araçlarla girişimcileri desteklemesiyle diğer hızlandırma programlarından ayrışıyor. Program sonunda gerçekleşen demo day’de 1. olan girişime 10.000 euro 2. girişime 5.000 euro para ödülü veriliyor.

 

EWA Türkiye Program İstatistikleri

 • 4 yılda EWA Türkiye programından mezun olan 40 girişimciden 6’sı yatırım aldı.
 • 4 senede programa 700’ün üzerinde başvuru alındı.
 • EWA Türkiye, 4 yılda girişimlere toplamda 1 milyon TL finansal destek verdi.
 • EWA Türkiye topluluğundaki mentor/uzman kişi sayısı 200’ü aştı.
 • EWA Türkiye programına 5 yılda; tarım teknolojileri, gıda işlenmesi, gıda güvenliği & izlenebilirlik, atık yönetimi, yeni nesil gıda & içecek sektörlerinde teknoloji geliştiren girişimciler başvuru yaptı.
 • EWA Türkiye programına 21 - 55 yaş aralığındaki kadın girişimciler katıldı.

Başvuru için