CHP Konya Milletvekili Bektaş'tan, Esnaf Kefalet kredilerinin artışıyla ilgili soru önergesi

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinin Halk Bankası aracılığıyla verdiği kredilerin faiz oranlarının yüzde 100'e varan oranlarda artırıldığını duyurmuştu. Bu faiz artışından, daha önce çekilen ve ödemesi devam eden esnaf kredilerinin de etkilenecek olması kamuoyunda tartışma yarattı. CHP Konya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Barış Bektaş, TBMM'sinde iktidarın esnaf kredilerinin neden arttırıldığına yönelik bir soru önergesi verdi.

CHP Konya Milletvekili Bektaş'tan, Esnaf Kefalet kredilerinin artışıyla ilgili soru önergesi

Esnaf Kefalet Kredilerinin artışı esnaflarımızı derinden etkileyecektir

Soru Önergesinde Esnaf Kefalet Kredisi’ndeki faiz artışının yanlış bir karar olduğunu ve esnaflarımızı bu kredi artışlarının derinden etkileyeceğini ifade eden CHP Konya Milletvekili Barış Bektaş, “Ekonomik krizin açtığı derin yaradan en çok etkilenenler, BAĞ-KUR prim borcunu dahi ödemekte güçlük çeken esnaflarımızdır. 2020 yılında Covid-19 salgını sırasında işletmelerini geçici süreyle kapatmak zorunda kalan esnaflar o tarihlerde esnaf kefalet kredisi kullandılar, geçtiğimiz günlerde verilen kararla o kredilerin ödemesinde değişiklik yaşandı ve faiz oranları arttırıldı. Bu durum 2001 ekonomik krizinde dahi yaşanmamıştı. AKP iktidarı, Türkiye’nin ekonomisini bir felakete sürüklediği halde, sorumluluğu almak istememekte ve krizin faturasını esnaflara kesmek istemektedir. Mevcut koşullarda ticari yaşamını sürdürmekte zorluk çeken esnaflara devletin yeni bir borç yük oluşturması kabul edilebilir değildir. Ticaret Bakanlığı’na konuyla ilgili bir soru önergesi gönderdim, faiz oranının arttırılma nedenini, bu artışla esnafların toplamda ne kadar ödeme yapacağını ve bu karardan dönülmesine yönelik bir çalışma olup olmadığını sordum” dedi. 

CHP Konya Milletvekili Barış Bektaş’ın, Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın cevaplaması üzere verdiği soru önergesi şu şekilde: “Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığıyla küçük işletmelere yönelik Halk Bankası tarafından verilen kredilerin faiz oranlarının arttırıldığı Resmi Gazete aracılığıyla kamuoyuyla paylaşılmıştır. Ancak kredi faizlerinin yükseltilmesi aşamasında geçmiş tarihlerde çekilen ve ödemeleri devam eden kredilerin de yeni faiz oranıyla yeniden hesaplanması kararı da alınmıştır. Bu durumun hâlihazırda zor koşullar içerisinde ticari yaşamını sürdüren küçük işletmeleri zarara uğratacağı esnaf odaları başta olmak üzere kamuoyunda konuşulmaktadır.  Bu bağlamda; 1. Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığıyla geçmiş tarihlerde verilen kredileri de kapsayacak şekilde kredi faiz oranının arttırılmasının nedeni nedir? 2. Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığıyla verilen ve yeni faiz oranıyla tahsil edilecek olan kredilerin toplam miktarı nedir?  3. Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığıyla geçmiş tarihlerde tahsis edilen kredilerin faiz oranının kredinin çekildiği tarihteki faiz oranın esas alacak şekilde bir düzenlenme planlanmakta mıdır?”