CHP'den, Eğitim-İş'e hayırlı olsun ziyareti

CHP Konya İl Başkanı Bekir Yaman ve yönetim kurulu üyeleri Eğitim İş Konya Şubesinin 7. Olağanüstü kongresinde, yeniden Eğitim İş Konya Şube Başkanı seçilen Bahattin Ertuğrul ve yönetim kurulu üyelerine hayırlı olsun ziyaretinde bulunarak, başarı dilediler.

CHP'den, Eğitim-İş'e hayırlı olsun ziyareti

Ziyarette CHP Konya İl Başkanı Bekir Yaman, Eğitim İş Konya Şube Başkanı Bahattin Ertuğrul ve yönetim kurulu üyelerine hayırlı olsun diyerek, “Yeniden Eğitim İş Konya Şube Başkanı seçilmenizden dolayı sizi ve yönetim kurulundaki arkadaşları kutlayarak hayırlı olsun derken, başarılar diliyoruz. Devlet bilimsel, laik, nitelikli, kesintisiz temel eğitimi tüm yurttaşlarına eşit bir şekilde sağlamakla yükümlüdür. Ancak iktidar eliyle eğitim sistemimiz, giderek piyasalaştırılarak özel okullara yönlendiriliyor. Artan sorunlarının çözümü yerine sorunlar üstüne sorunlar ekleniyor. İktidar biran önce eğitimdeki artan sorunları çözmeli, atanamayan öğretmenlerimizin atamasını yapmalı ve sendikal mücadelenin önündeki engelleri kaldırarak, öğretmene yönelik şiddeti önlemelidir. Bunun içinde okullarımızda güvenlik tedbirlerini arttırarak, öğretmenlerimizin güvenlikli bir şekilde görevlerini yerine getirmesini sağlamalıdır. Eğitimcilerimizin sorunlarının takipçisiyiz. Çözümü noktasında da elimizden gelen ne varsa yapmaya devam ediyoruz” dedi.   

Mesleğimiz, değersizleştirildiği gibi itibarsızlaştırılıyor

Eğitim İş Konya Şube Başkanı Bahattin Ertuğrul ziyaretlerinden dolayı CHP Konya İl Başkanı Bekir Yaman ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederek, “MEB’in ve siyasi iktidarın eğitim emekçilerine yönelik söylem ve yaklaşımları ile Öğretmenlik Meslek Kanunu üzerinden emeğimizin değersizleştirildiği, mesleğimizin itibarsızlaştırdığı, eğitimcilere yönelik şiddetin arttığı koşullarda mesleğimizi yerine getiriyoruz. Eğitimde yaşanan olumsuzlukların sorumlusu olarak öğretmenlerin gösterilmesi bizleri üzmektedir. Okullardaki şiddetin arkasındaki nedenler ortaya çıkarılmalı,  eğitim emekçilerinin can güvenliği sağlanmalıdır. Okulda şiddetin son bulması için MEB’i acilen harekete geçmeye ve önlem almaya çağırıyoruz. Okullarda yaşanan şiddet olaylarındaki korkutucu tırmanışı engellemek için bir an önce eğitimde şiddet yasası çıkarılmalıdır. Eğitim kurumlarının tümünde, şiddetle mücadele etmek için alınması gereken somut önlemleri, ne yapılacağını ve nasıl önleneceğini gösteren bir eylem planı hazırlanmalıdır. Ziyaretimize gelmenizden ve yaşadığımız sorunları takip ettiğiniz için sizlere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.