Birleşik Kamu-İş, 1 Mayıs'ı coşkulu kutladı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Birleşik Kamu-İş Konfederasyonuna bağlı Konya'daki sendikalar, düzenledikleri 1 Mayıs Anma programında, emekçinin, çalışanların sorunlarına dikkat çekerek, coşkulu bir kutlama gerçekleştirdi.

Birleşik Kamu-İş, 1 Mayıs'ı coşkulu kutladı

Bir işçinin 1 Mayıs üzerine konuşmasıyla Gedavat Parkında gerçekleştirilen programa, Birleşik Kamu-İş Konya İl Temsilcisi ve Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Bahattin Ertuğrul, sendika başkanlarıyla, yöneticileri, üyeleri, CHP Konya Milletvekili Barış Bektaş, ADD, ÇYDD, İvrizliler Derneği Konya Şube Başkanları ile yöneticileri, CHP ve TKP temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

Emekçinin ve ezilenin yanında durmaya devam edeceğim

CHP Konya Milletvekili Barış Bektaş konuşmasında emekçinin ve ezilenin yanında durmaya devam edeceğini ifade ederek, “Değerli işçiler ve emekçiler, demokrasinin yanında olan emeğin yanında olan herkese merhaba. Bütün yaratmak istenen algının aksine ananızın ak sütü gibi helal bir eylemin, kutlamanın içindesiniz. 1 Mayıs bir bayramdır, ezilenlerin işçilerin emekçilerin bayramıdır. Bunu illegal marjinal bir faaliyet gibi gösterenler emperyalizmin yerli ortaklarıyla birlikte bu cennet vatanı sömürenlerdir. Öyle bir noktadayız ki, Osmanlı’nın yıkılışında kapitülasyonlar vardı biliyorsunuz. Anadolu’da çıkarılan altınların %75’i yurtdışına gidiyordu. Şimdi Türkiye’de çıkarılan altının %98’i yurtdışına gidiyor, müstemleke haline getirdiler bizi, sömürge haline getirdiler bizi. Ne pahasına? İliç’te enkaz altından dahi çıkarılamayan madencilerin canı pahasına. Bizim bu düzenle, iktidarla mücadele etmemiz gerekiyor. Doğaya düşman, emeğe düşman, emekçiye düşman, kadına düşman bu iktidarla mücadele edeceğiz, bu iktidarı başımızdan göndereceğiz. Bakın bizi yıldırmak istiyorlar; Kalyon inşaat bana tazminat davası açmış, 100bin TL’lik. Değil 100bin 100milyon TL’lik dava açsalar da ben emeğin yanında, emekçilerin yanında, ezilenlerin yanında durmaya devam edeceğim. Onlar istiyor ki, bütün siyasetçiler değirmenlerini sutaşısın. Onlar istiyor ki, bütün siyasetçiler onların sömürüsünü kolaylaştırsın” dedi.

1 Mayıs’ı,  çok ağır bir ekonomik krizin ve derinleşmiş bir enflasyon ortasında karşılıyoruz

Birleşik Kamu-İş Konya İl Temsilcisi ve Eğitim İş Konya Şube Başkanı Bahattin Ertuğrul 1 Mayıs’ı, ağır bir ekonomik krizle ve derinleşen bir enflasyonla karşılıyoruz diyerek, “ İşimiz, ekmeğimiz, alın terimiz, ülkemiz için, insanca bir yaşam, demokratik, Tam Bağımsız bir Türkiye için 1 Mayıs’ta meydanlardayız. İşçi sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü olan 1 Mayıs’ı bu yıl, çok ağır bir ekonomik krizin ve derinleşmiş bir enflasyon ortasında karşılıyoruz. Emperyalist-kapitalist sistem ve AKP iktidarı işçi sınıfını sömürmek ve uluslararası dayanışmasını önlemek için ve sömürü çarklarını işletmek için yan yana durmaktadır. Ekonomideki rakamlar ve siyasi gelişmelerin gerçekliği karşısında ülkemizi 22 yıldır yönetemediğini gösteren AKP iktidarının uygulamaları ortadadır. İktidar, geçmişte olduğu gibi bugün de krizin yükünü emekçilere ödetmek istemektedir.  1 Mayıs’ta alanlarda olmak enflasyona, zamlara, faizlere, adaletsiz vergi dilimlerine, döviz kurundaki artışa karşı olmaktır. 1 Mayıs’ta alanlarda olmak ülkedeki bütün çalışanların güvenceli, kadrolu ve insanca yaşayabilecekleri bir ücret seviyesinde çalışmalarını istemektir. 1 Mayıs’ta alanlarda olmak bu ülkeye emeğini veren ve alın terini dökenlerin, yaşlılığında onurlu bir yaşam sürmesine destek olmaktır. 1 Mayıs’ta alanlarda olmak geleceğimizin ve çocuklarımızın laik, demokratik bir hukuk devletinde yaşamasını istemektir. 1 Mayıs’ta alanlarda olmak ülkeyi yaşanmaz bir hale getirip, bu acı tabloyu oluşturup üzerine de ‘İtibardan tasarruf olmaz’ diyerek hiçbir lüksünden ödün vermeyenlere karşı artık yeter demektir. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak bu umut ve inançla daha mutlu ve umutlu yarınların güneşi, emekçinin ellerinde doğacaktır. Kamu kurumlarını arpalık, emekçileri köle gören yöneticilere karşı, zulme ve sömürüye karşı,  1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde tüm emekçileri ezilenlerin haklarını buradan haykırıyoruz. Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın işçinin emekçinin bayramı” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 1 Mayıs kutlamalarına katılanlar, davullu ve zurnalı halaylar çekerek coşkulu olarak 1 Mayıs’ı kutladılar.